Samodzielna adaptacja
Przygotowaliśmy poniższy artykuł, by pomóc naszym klientom w samodzielnym zaadaptowaniu projektów gotowych do własnego wnętrza. Każde wnętrze jest inne, tak samo jak każdy projekt jest inny, ale kroki przedstawione poniżej powinny pomóc w przeniesieniu projektu gotowego do swojego wnętrza.
KROK 1. USTALENIE SKALI
Przygotuj rysunek swojego pomieszczenia w takiej samej skali, jak nasz projekt gotowy. Zazwyczaj jest to skala 1:50. Zmierz długość ściany w centymetrach, podziel długość przez 50. Takiej długości kreskę musisz narysować. Przykładowo, jeśli ściana ma 300cm długości to na rysunku w skali 1:50 będzie miała 300/50=6cm.
PORADA: Dla ułatwienia możesz użyć kartki w kratkę, gdzie każda kratka ma długość 0,5cm, czyli odpowiada odcinkowi 25cm. Jeśli ściana ma 300cm, to na rysunku będzie miała 12kratek (300/25=12). W przypadku rysunków w skali 1:25 (zwłaszcza łazienki), musisz stworzyć swój podkład w tej skali. Robimy to analogicznie do powyższego przykładu, tyle że dzielimy wymiar zmierzony nie przez 50, a przez 25. W takim przypadku, jeśli ściana ma 300cm długości to na rysunku w skali 1:25 będzie miała 300/25=12cm.
KROK 2. WYDRUK PROJEKTU
Wydrukuj rzut układu funkcjonalnego na kartce A4 (na takim formacie są przygotowane rysunki naszych projektów gotowych). W celu zachowania skali podczas wydruku, zachowaj faktyczny rozmiar rysunku. Układ funkcjonalny znajduje się w projekcie gotowym.
Z wydrukowanego rysunku wytnij wszystkie meble.
KROK 3. UŁOŻENIE MEBLI
Wycięte wcześniej meble, poukładaj na rysunku swojego pomieszczenia, który przygotowałeś w KROKU 1.
Pamiętaj, by ułożyć je tak, aby:
a) nie kolidowały ze sobą, by jeden mebel nie wchodził na drugi;
b) dało się swobodnie korzystać z wszystkich mebli, aby:
– z szafek i szuflad można było swobodnie wyciągać rzeczy,
– do każdego mebla było swobodne dojście
– z każdego elementu można było swobodnie skorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem
– przed sofą było trochę wolnej przestrzeni
– można było odsunąć krzesło od stołu i usiąść na nim
– fotel nie stał twarzą do ściany
– można było swobodnie korzystać z umywalki
– piekarnik nie był zbyt blisko zlewu
– można było dojść do łóżka
– komoda nie blokowała otwierania drzwi
– kran nie kolidował z otwieraniem okna
c) w kuchniach i łazienkach pamiętaj o lokalizacji pionów instalacyjnych. Są one ważne, by podłączyć sprzęty t.j. umywalka, pralka, toaleta, wanna itd. Podane powyżej przykłady są oczywiste, ale musisz o nich pamiętać, by być zadowolonym z efektu.
PORADA:
Jeśli nie chcesz samodzielnie układać mebli, wybierz pakiet – adaptacja standard lub adaptacja premium, wtedy zrobią to za Ciebie nasi projektanci. Przygotują dla Ciebie projekt dopasowany do twojego wnętrza. Szczegóły znajdziesz w zakładce GOTOWA ARANŻACJA na naszej stronie internetowej www.fai-projektywnetrz.pl
PORADA: W przypadku mebli na wymiar, gdy ustalisz, w którym miejscu ma znajdować się dany mebel, skonsultuj jego wykonanie ze stolarzem, któremu zlecisz jego wykonanie. Pomoże on dopasować mebel do wymiarów Twojego wnętrza.
KROK 4. UMIESZCZENIE DODATKOWYCH ELEMENTÓW
Gdy stworzyłeś już swój układ funkcjonalny i upewniłeś się, że jest poprawny, pora na przeniesienie ścian z projektu gotowego. Zazwyczaj jeśli w projekcie gotowym za kanapą znajduje się konkretna tapeta lub konkretny kolor ścian to adaptując wnętrze, zachowaj tą współzależność. Jeśli za TV znajdują się ramy z plakatami, nie zmieniaj ich na lustra. Wysokości na jakich umieszczasz półki, obrazy, lampy itd. możesz skopiować z kładów zamieszczonych w projekcie gotowym. Pamiętaj by, dopasować te wymiary do siebie.
PORADA: Jeśli członkowie rodziny są dużo wyżsi lub niżsi niż średnia społeczeństwa, dobrze abyś wziął to pod uwagę.
KROK 5. UMIESZCZENIE ELEMENTÓW INSTALACYJNYCH
KROK 6. ZAKUPY I BUDŻET
W projekcie gotowym znajduje się proponowana przez nas lista produktów do stworzenia aranżacji (jak na wizualizacjach). Są to nasze propozycje. Jeśli po zsumowaniu wszystkich kosztów remontu i mebli, okaże się, że przekraczają Twój budżet, możesz poszukać zamienników. Tak samo, jeśli chcesz skorzystać ze sklepu meblowego, który znajduje się w Twojej okolicy.
PORADA: By odnaleźć zamiennik kieruj się atrybutami naszego przykładowego produktu.
Na przykład, jeśli w projekcie gotowym jest podana informacja:
– podłoga drewniana, kolor dąb o wymiarach x,y – możesz pójść do sklepu z panelami w swojej okolicy i poprosić o przedstawienie podobnego rozwiązania (podobny kolor i wielkość elementów) np. paneli laminowanych lub winylowych.
– szara kanapa dwuosobowa na drewnianych nóżkach – możesz wpisać frazę w wyszukiwarce internetowej i znaleźć podobną, ale tańszą wersję.
Dzięki informacjom zawartym w projekcie możesz stworzyć swój projekt dostosowany do swojej lokalizacji, upodobań i budżetu.
KROK 7. PORADY REMONTOWE
Pamiętaj również, by kolory farb, które proponujemy, kupić najpierw w formie małych próbników wraz z kolorem trochę jaśniejszym i trochę ciemniejszym, następnie wypróbować je na fragmencie ściany. Każdy kolor inaczej wygląda w innym wnętrzu (kwestie oświetlenia). Dzięki temu, dobierzesz kolor, który idealnie będzie pasować do Twojej przestrzeni.