Jak mierzyć wnętrze

Wykonane pomiary są podstawą projektu

Przy zamawianiu projektu indywidualnego lub gotowej aranżacji z adaptacją załącz w wiadomości do naszego architekta zwymiarowane rysunki swojego pomieszczenia. Będą one niezbędne, aby nasi architekci mogli stworzyć projekt dopasowany do Twojego wnętrza. Jeśli posiadasz taki rysunek od architekta lub dewelopera, możesz go również załączyć. Sprawdź tylko czy znajdują się na nim potrzebne nam informacje. Jeśli nie masz takiego rysunku, możesz wykonać go samodzielnie, stosując się do poniższych wskazówek. Rysunki nie muszą być rysowane od linijki ani wykonane w skali. Ważne, aby znalazły się na nich wymiary pomieszczenia w sposób możliwie czytelny oraz wyszczególnione poniżej informacje.

PAMIĘTAJ: im lepiej zwymiarujesz swoje pomieszczenie, tym lepiej będziemy mogli się do niego dopasować. Ale NIE MARTW SIĘ. Jeśli zabraknie jakiegoś wymiaru bądź informacji, nasz architekt skontaktuje się z Tobą, by wszystko doprecyzować. Razem ze zdjęciami/skanami swoich rysunków z wymiarami dołącz nam kilka fotografii, pokazujących ściany i ogólny widok całego pomieszczenia. To na pewno przyśpieszy naszą pracę nad Twoim wnętrzem.

1. Ogólny kształt pomieszczenia

Narysuj na kartce kształt pomieszczenia i zmierz najważniejsze wymiary: długość i szerokość każdej ściany, tak by powstał zamknięty obrys w kształcie pomieszczenia z wymiarami każdej ściany. Zmierz również wysokość pomieszczenia.

2. Dokładniejszy rysunek pomieszczenia – rzut poziomy

Na tym rysunku zaznacz drzwi, okna, grzejniki, elementy instalacyjne, jak piony czy kratki wentylacyjne (elementy instalacyjne mierzymy do osi czyli do środka kratki wentylacyjnej lub rurki z wodą). Zmierz ich odległość od początku ściany, na której się znajdują, a w przypadku okien i drzwi podaj ich wysokość oraz szerokość. Zaznacz dla nas ściany działowe, które ewentualnie można przesunąć lub w inny sposób zmienić np. przesuwając drzwi. Czasem taka drobna zmiana układu może diametralnie poprawić ustawność danego pomieszczenia. Jeśli nie chcesz wykonywać tego typu prac oczywiście nie zaznaczaj w ten sposób żadnej ściany. Jeśli wiesz, które ściany są działowe, a które nośne, zaznacz na rysunku przy ścianie działowej SD, a przy nośnej SN. Jeśli nie wiesz, czy ściana jest taka, czy inna, nie zaznaczaj nic. W miarę możliwości zmierz grubość ścian, na tej podstawie w większości wypadków nasi architekci będą w stanie stwierdzić jaki to rodzaj ściany. Napisz jakie pomieszczenia znajdują się w sąsiedztwie. Da nam to obraz mieszkania i zachodzących w nim relacji. Będziemy mogli dzięki temu zaproponować Ci coś jeszcze bardziej dopasowanego do Twojego mieszkania/domu. Zaznacz na tym rysunku numery ścian, dzięki temu łatwo uda nam się połączyć rysunki kładów ścian z konkretną ścianą.

3. Dokładniejszy rysunek pomieszczenia – kłady ścian

Narysuj i zmierz każdą ze ścian osobno, pokazując jej wysokość, otwory i jeszcze raz szerokości najważniejszych elementów.

Jeśli w Twoim pomieszczeniu znajdują się skosy, zmierz je tak, jak pokazano na rysunku poniżej.