Blog Image
27 / sie

Projekty wnętrz i dlaczego nie stać Cię, by ich nie mieć?


Czy projekt wnętrza jest potrzebny ? nie przepłacę za remont płacąc architektowi wnętrz? czy nie wyjdzie mi taniej jak sama wszystko zaplanuje? odpowiedź jest prosta i TAK i NIE 🙂 przeczytaj kilka poniższych zagadnień, które rzucają inne światło na niektóre kwestie.  Częstsze remonty.


– brak wygody,


Nie przepadacie za swoim salonem, jest stary i niewygodny? Zrobiliście remont, odmalowaliście ściany, wymieniliście panele? Są już nowe meble, ustawiacie je i po pewnym czasie zauważacie, że tak naprawdę wiele się nie zmieniło? Zmieniły się kolory, ale w sumie zaczynacie odczuwać, że w funkcjonalności niewiele się poprawiło. Wymieniliście tylko meble na nowe, ale mimo powiewu świeżości nie czujecie większej wygody. Często nawet wymieniając meble na nowe podświadomie kopiujemy istniejący układ. Nawet jeśli nam niewygodnie. Warto, by ktoś z zewnątrz spojrzał na nasze wnętrze, by remonty nie były odświeżaniem starego układu, który pochłania fundusze, a realną zmianą na lepsze.


– szybkie zniechęcenie,


Jeśli tylko odświeżasz mieszkanie, a nie zamieniasz je w dzieło sztuki, to oczywiście zaraz po remoncie masz wrażenie nowości, ale znika ono dużo szybciej niż gdybyście dopracowali swoje wnętrze bardziej.


-brak zachwytów gości,


Jeśli nie wypracujesz sobie naprawdę dobrego warsztatu artystycznego i nie zrobisz w swoim wnętrzu czegoś, na co Twoi goście by nie wpadli, to nie zobaczysz na ich twarzach zachwytu. To, chcąc czy nie chcąc, przełoży się na i Twoje odczucia i wrażenia estetyczne.


-nieprzemyślane rozwiązania.


Z drugiej strony, wciskając na siłę rozwiązania podpatrzone w programach telewizyjnych lub gazetach wnętrzarskich, możesz zrobić piękną rzecz, ale podczas oglądania całości mieszkania może ona sprawić, że stanie się zagracone. Co, jak wiadomo, wpłynie negatywnie na odbiór całości.
  Droższe meble i dodatki.


– kupowanie rzeczy, bo wyglądają ładnie w sklepie, a potem nie pasują,


To bardzo częsty przypadek: wejść na chwilę do sklepu meblowego, zobaczyć piękny fotel, zakochać się w nim i go kupić. Tydzień później wejść do marketu budowlanego i zobaczyć przepiękną tapetę, wziąć od razu na zapas kilka rolek i czekać na remont. Gdy przychodzi czas, malujesz, tapetujesz, ustawiasz fotel i….. i nic! Nic do siebie nie pasuje, każde z osobna może i jest ładne, ale w połączeniu wszystko wygląda pstrokato. Jeśli nie masz wizji całego wnętrza możesz popaść w złudne myślenie, że skoro coś jest ładne, to będzie pasować do mojego ładnego wnętrza. Często jednak zbiór ładnych rzeczy wygląda dużo gorzej niż każda z tych rzeczy z osobna.


-kupowanie produktów, które okazują się niewygodnie i kupowanie jeszcze raz,

Podobny efekt spotyka się, jeśli chodzi o użytkowanie. Ludzie kupują większy fotel, ponieważ większy jest wygodniejszy, natomiast po wstawieniu go do mieszkania rzeczywiście wygodnie się w nim siedzi, ale kosztem tego że nie da się obok niego przejść. Jeśli nie mamy rysunku układu funkcjonalnego albo gigantycznego wnętrza, takie problemy mogą nas prześladować.


-kupowanie na raty bez określonego całościowego budżetu,


Trzecim elementem w sumie tego samego problemu jest kupowanie bez budżetu. Kupimy fotel, bo jest ładny, kupimy dywan, bo jest piękny, kupimy sofę, bo jest wygodna. Po remoncie podliczamy wszystko i okazuje się, że wydaliśmy dużo więcej niż zamierzaliśmy, mimo że na niektórych rzeczach mogliśmy oszczędzić, nie tracąc przy tym finalnego efektu.
  Czas to pieniądz!


– ile czasu stracisz na ustawianiu w swoim wnętrzu mebli i sprzętów,
czy łóżko w tym czy w tym miejscu, szafa tutaj czy tam, czy zmieści się fotel? Strategiczne rozplanowanie lokalizacji wszystkich mebli jest sporym wyzwaniem. Możesz robić to, bazując na tym co widziałeś u znajomych i opierając się na intuicji, ale może okazać się, że będzie to niewygodny układ i będziesz tego żałować.


– ile czasu zajmie Ci douczanie się, w którą stronę powinny otwierać się drzwi, jaka odległość powinna dzielić zlew od płyty grzewczej,


Nie jest to wiedza ogólna, uczona w szkole, czy też powszechna. Możesz poczytać książki i poszukać inspiracji w tym temacie, ale to zajmie Ci sporo czasu, który mógłbyś poświecić swojej pracy lub hobby.


– ile czasu stracisz na dobieraniu kolorów farb wzorów tapet itd.


W natłoku możliwych barw i wzorów ciężko odnaleźć ten właściwy. Nawet, gdy poświecisz swój czas na wybór musisz, jeszcze zdecydować, na której ścianie ma wisieć dana tapeta lub dany kolor, a to często decyzja jeszcze bardziej pływająca na odbiór wnętrza po remoncie.

– ile czasu zmarnujesz na szukanie i przeglądanie trendów i inspiracji? Ile czasu stracisz na poszukiwanie mebli odpowiedniej wielkości, wyglądu i ceny?

Dużo z pewnością więcej niż Ci się wydaje. Jeśli masz dużo czasu i lubisz taką pracę, to oczywiście może być ona bardzo satysfakcjonująca, ale jeśli chcesz przyspieszyć tworzenie projektu swojego wnętrza, skorzystaj z pomocy projektanta.
  Ile nerwów?


– zarówno podczas remontu, jak i podczas użytkowania wnętrza, pojawia się wiele decyzji, wiele przemyśleń, wiele trudnych do rozwikłania problemów. Projekty wnętrz potrafią wykreować wiele rozterek dotyczących wymiarów i kolorów.

– ile kłótni pod ścianą z milionem tapet?

Kiedyś decydowało się, czy farba, czy tapeta i wybierało z pomiędzy kilku dostępnych wzorów. Obecnie ilość dostępnych materiałów i faktur jest tak ogromna, że trudno się zdecydować. Zwłaszcza pamiętając o całokształcie, jaki chcemy uzyskać

– ile tłumaczenia ekipie co, gdzie i jak, bez przygotowanego rysunku


Bez rysunku, na którym pokażemy co, gdzie i jak, ciężko przekazać ekipie, czego od nich oczekujemy. Wyobraź sobie, jaki stres poczujesz po wyjściu z mieszkania po tym, jak ekipa powiedziała, że wie jak ma być zrobione, ale nie do końca im wierzysz i czekasz na efekt ich pracy, jak na zagadkę, czy zrozumieli Twoją wizję czy nie… Natomiast jeśli przekażesz im rysunek, na którym jest zaznaczone co, gdzie i jak, trudno będzie im nie zrozumieć jak wykonać dany projekt. Rysunek też może stanowić Twoją obronę w kwestiach spornych jeśli (odpukać) coś pójdzie nie tak.


Podsumowując, projekty wnętrz nie są niepotrzebnym luksusem wykreowanym przez media, ale ogromną pomocą przy remoncie, która pozwoli Ci w ostatecznym rozrachunku zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy.

Jeśli interesują Cię projekty wnętrz i zagadnienia z nimi związane zapraszamy do naszej grupy dyskusyjnej na FB.

Jesli planujesz remont sprawdź nasze gotowe aranżacje, może któraś Cię zainspiruje

Dodaj komentarz