Blog Image
28 / paź

Pomysł na wnętrze?

 

    Pomysł na wnętrze jest ważniejszy niż znalezienie odpowiedniego fotela. Czasami pomysły wpadają do głowy same – nie wiadomo skąd, innym razem długo poszukuje się idealnego rozwiązania. Ale co składa się na pomysły, na które wpadamy? I jak możemy sobie pomóc w ich poszukiwaniu?

  Trzy podstawowe elementy składające się na nasz pomysł na wnętrze można podsumować skrótem AOW.

 A – Autopsja

O – Obserwacja

W – Wyobraźnia

  Każdy z tych elementów jest ważną podstawą ludzkiej pomysłowości, jednocześnie wpływającą na różnorodność idei. Nie istnieje bowiem druga osoba mającą takie same wspomnienia jak Ty albo obserwująca świat Twoimi oczami. O różnorodności wyobraźni już nie wspominając. 

  Pochylmy się nad każdym elementem, by wiedzieć jak możemy (bądź nie możemy) wpływać na naszą kreatywność w urządzaniu wnętrz, ale również w każdej innej dziedzinie. 

 

AUTOPSJA

jest chyba elementem, na który do pewnego momentu nie mamy wpływu, gdyż zakorzeniona jest w przeszłości. Składają się na nią wszystkie świadome i nieświadome wspomnienia. Obrazy, sytuacje, uczucia, które przeżyłeś, tworzą Ciebie i Twój sposób myślenia. Lubisz zasypiać przy zapalonym świetle? Możliwe że łączy się to z wspomnieniem, gdy jako dziecko rodzice zostawiali Ci zapaloną lampę, dopóki nie zmorzył Cię sen. Bardziej podoba Ci się zielona farba w sypialni niż niebieska? Możliwe, że taki kolor miała Twoja sypialnia w dzieciństwie. Często takie oddziaływanie przeszłości może odbywać się na poziomie podświadomym i wcale nie musimy znać przyczyny, dlaczego wolimy taki kolor, a nie inny, albo dlaczego wybieramy styl prowansalski, a nie nowoczesny. Jest to cecha naszego umysłu, a rozważając dalej tę kwestię zagłębilibyśmy się już za bardzo w zagadnienia psychologiczne, które choć ciekawe, nie są głównym celem tego wpisu.

Autopsja jest czynnikiem, na który mamy najmniej wpływu, ponieważ często jest zakorzeniona w przeszłości, ale również w naszej podświadomości. Obszary te są trudne do jakiekolwiek ingerencji. Jednak patrząc pozytywnie, dzień dzisiejszy kiedyś będzie odległą historią w naszej głowie, wiec teoretycznie mamy wpływ na nasza przyszłą autopsję.

 

OBSERWACJA

różni się od autopsji swoim bardziej świadomym charakterem. Jeśli szukasz pomysłu na wystrój salonu, oglądasz projekty wnętrz, magazyny wnętrzarskie, wybierasz się na wycieczkę do Ikei. Jednym słowem – obserwujesz świat i rozwiązania, które nawiązują do Twojego wyzwania.

Tutaj często etap obserwacji można powiązać z szukaniem inspiracji – przeglądać podobne rozwiązania, trendy, w celu skompletowania jak największej bazy danych. 

  Trzecim elementem jest

WYOBRAŹNIA

. Bazuje ona na poprzednich etapach, ale jednocześnie podsuwa pomysły, które są niepodobne do niczego, co mogliśmy zobaczyć lub przeżyć wcześniej. Wyobraźnia pozwala nam tworzyć zupełnie nowe kierunki myślenia o danym projekcie.

Wyobraźnia w tym znaczeniu może być łączona z kreatywnością, podchodzeniem do jednego zagadnienia na najróżniejsze sposoby. W internecie znajduje się wiele poradników jak zwiększyć swoją wyobraźnię lub kreatywność. Znajdujemy w nich takie rady jak np.: pisz ręcznie, poznawaj i rozpatruj sztukę, pij zieloną herbatę. Na każdego jednak działa coś innego, trzeba się poszukiwać swoich sposobów na jej rozwijanie. 

 

JAK POPRAWIĆ NASZĄ KREATYWNOŚĆ, I SZYBCIEJ ZNALEŹĆ POMYSŁ NA WNĘTRZE?

  Mamy więc już świadomość co składa się na nasze pomysły, ale czy da się jakoś polepszyć tę zdolność? Oczywiście, że tak!

  Wyobraźnię i kreatywność możemy ćwiczyć na różne sposoby, warto znaleźć taki który sprawia nam przyjemność (może to być na przykład czytanie książek albo tego bloga). Połączymy wtedy przyjemne z pożytecznym. Każdy trening naszej wyobraźni wpływa pozytywnie na nasz mózg

  Obserwacja jest natomiast obszarem, w którym najwięcej można zdziałać doraźnie. Jeśli naszym zadaniem jest zaprojektowanie łazienki, wystarczy prześledzić cały internet pod hasłem „projekt łazienki”), i od razu nasze pomysły będą bogatsze o ogromną bazę danych do dalszej pracy. 

  Obserwacja i szukanie inspiracji jest tym, od czego zaczynamy każdy nowy projekt. Warto, abyś także wypróbował tę metodę. Na przykład, jeśli musisz zrobić remont kuchni przejrzyj nasze projekty w zakładce „kuchnia”. Jeśli chodzi o poszukiwanie inspiracji, to z pewnością poświęcimy tej tematyce osobny wpis tymczasem życzymy samych świetnych pomysłów!

 

POMYSŁ NA WNĘTRZE

. Jest często wynikiem wszystkich wyżej wymienionych czynników. Niektórym przychodzi łatwiej innym trudniej, ponieważ nie na wszystkie elementy składowe mamy równy wpływ. Jeśli masz jeszcze czas do swojego architektonicznego wyzwania, postępuj zgodnie z naszymi podpowiedziami a z pewnością wpłynie to pozytywnie na Twój finalny pomysł.

Dodaj komentarz