Blog Image
15 / lip

Salon z aneksem kuchennym.

 

Coraz częściej spotykamy salon z aneksem kuchennym. Kiedyś nie do pomyślenia, dziś prawie standard. Układ funkcjonalny tego typu ma wiele plusów, ale i wiele minusów, których kupujący mieszkanie lub remontujący powinien być świadomy przed podjęciem decyzji, na które rozwiązanie się decyduje (kuchnia w osobnym pomieszczeniu tzw. kuchnia zamknięta czy salon z aneksem kuchennym tzw. kuchnia otwarta.

Zacznijmy od plusów.

  1. Wspólne gotowanie

    – spędzanie dużej ilości czasu w zamkniętej kuchni oddzielonej od reszty domu może sprawiać, że gotujący poczuje się odizolowany i odseparowany od reszty towarzystwa. Przygotowanie dobrego obiadu zajmuje około godziny dziennie, w ciągu roku jest to aż 15 dni. gotująca osoba będzie więc spędzać w kuchni ponad dwa tygodnie rocznie, często sama. Samotne gotowanie zwykle nie jest wynikiem lenistwa pozostałych mieszkańców, ale po prostu brakiem miejsca w zamkniętej kuchni dla większej ilości kucharzy (uwierzcie, widzieliśmy już mikroskopijne kuchnie). Otwarta kuchnia w tym przypadku wygrywa, ponieważ nie oddziela funkcji gotowania od pracy/relaksu w salonie. Nie dzieli mieszkańców na gotujących i czekających na jedzenie (przynajmniej nie ścianami). Jedna przestrzeń ponadto sprawia, że zarówno kuchnia, jak i salon wydają się większe, ponieważ zaciera się sztywny podział między pomieszczeniami.
  2. Jest jaśniej

    – otwarta kuchnia zazwyczaj jest lepiej oświetlona niż zamknięta. Duża ilość światła pochodzi z salonu, który zazwyczaj ma największa powierzchnię przeszkleń. Duża ilość naturalnego światła sprawia, że chętniej spędzamy czas przy blacie kuchennym, jednocześnie lepiej nam się pracuje. Podobna sytuacja wygląda ze światłem sztucznym w pomieszczeniach połączonych. Światło kuchenne jest wspomagane przez oświetlenie z salonu.
  3. Miejsce spotkań

    – każdy z doświadczenia wie, że większość towarzyskich spotkań prędzej czy później przenosi się do kuchni. Zamknięta kuchnia w większości budynków wielorodzinnych, jak już wspomnieliśmy, nie przewiduje takiej możliwości ze względu na ograniczony metraż przeznaczony na kuchnię. Zazwyczaj mała powierzchnia ogranicza możliwość przebywania tam w komfortowych warunkach większej ilości osób. Przy otwartym na salon układzie nie ma takiego problemu. Powierzchnia salonu jest integralną częścią kuchni, więc goście, siedząc na kanapie, mogą rozmawiać bez przeszkód z organizatorem przygotowującym przekąski.
  4. Wizualny zachwyt

    – obecnie kuchnie projektuje się jak dzieła sztuki. Mogą być one ozdobą i zachwycać przebywających w salonie. Eleganckie blaty, piękne fronty, designerskie sprzęty kuchenne mogą stanowić serce domu również w znaczeniu wizualnym.

Jednak każde rozwiązanie ma plusy i minusy, przejdźmy więc do argumentów optujących za zamkniętą kuchnią.

kuchnia otwarta

  1. Zapach

    – z pracą w kuchnie nieodzownie związany jest pełen bukiet aromatów. Jedne są zachwycające, innych wolelibyśmy nie czuć w całym domu. Niestety, bliskość piekarnika, płyty grzewczej i kosza na odpady powodują, że często zapachy rozprzestrzeniają się także w salonie, a brak ścian nie pozwala nam oddzielić jednej przestrzeni od drugiej.
  2. Hałas

    – ubijanie kotletów, dźwięki gotującej się wody lub skwierczących na patelni smażonych pyszności może niektórym przeszkadzać. Niestety, tak jak z zapachami, bez ściany oddzielającej pomieszczenia jedyną obroną jest zwiększenie głośności telewizora.
  3. Bałagan

    – otwarta kuchnia wymusza na nas utrzymywanie jej w nienagannym porządku. Kuchnia jest miejscem pracy i to często ciężkiej pracy, gdzie używamy najróżniejszych urządzeń i asortymentu, na końcu pozostawiając jednak przepyszne dzieło sztuki kulinarnej i spory bałagan. Jeśli nie będziemy po każdym użytkowaniu kuchni doprowadzą jej do stanu sprzed gotowania, to nie tylko zniknie plus wizualnego zachwytu, ale kuchnia może zacząć działać wręcz przeciwnie, odpychając od siebie ciągłym widokiem nieumytych patelni, garnków, resztek jedzenia itp.
  4. Brak miejsca

    – w przeciwieństwie do liczby miejsc, w których mogą przebywać ludzie w otwartej kuchni o tyle zazwyczaj zmniejsza się ilość miejsc, w których można przechowywać kuchenny asortyment. Kuchnie otwarte zazwyczaj mają mniejsza powierzchnie przechowywania niż kuchnie zamknięte, gdzie do dyspozycji zazwyczaj są szafki na każdej ze ścian. Tutaj indywidualnie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, ile rzeczy w kuchni musimy przechowywać i tak dobrać jej układ. Oczywiście, otwarte kuchnie mogą się ratować „pożyczaniem” szafek i miejsc przechowywania z salonu.
  • Salon z aneksem kuchennym. Zalety i wady.

    Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, których wartość różni się dla konkretnego użytkownika. Teraz, gdy zwróciliśmy Ci uwagę na kilka takich aspektów, będziesz w stanie bardziej świadomie wybrać odpowiedni dla siebie układ kuchni 🙂