Najlepszy pokój dla dziecka.
Gdy chcesz zaprojektować najlepszy pokój dla dziecka pamiętaj że jest to trudniejsze niż dla dorosłego z jednej prostej przyczyny: nasz mały inwestor nie powie nam, jakie kolory lubi czy bardziej chmurki, czy górki, czy króliczki, czy misie. Możemy domyślać się co będzie dla niego dobre i starać się dopasować do powszechnego przekonania o tym, co może się podobać naszemu szkrabowi. Gdy dorośnie, będziemy już mogli dowiedzieć się od niego jakie kolory lubi, jakie kształty czy postacie z bajek.
Kolor
Zacznijmy jednak od początku. Projektanci i naukowcy twierdzą, że inaczej projektuje się pokój dla dziecka w wieku do 3 lat, a inaczej dla starszego. Dlaczego? Ponieważ według wykładowcy z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dzieci do lat 3 nie widzą pastelowych kolorów. Dlatego przy projektowaniu pokoju dla dziecka warto postawić na kontrasty typu czarny – żółty, biel z błękitami, fioletem, czernią. Oczywiście możemy założyć, że uwagę dziecka będziemy przyciągać kolorowym motywem, namalowanym, na tapecie, plakacie czy zabawce (nie musimy malować ścian na żółto, a sufitu na czarno, bo tak powiedzieli naukowcy i trzeba to traktować jako wyrocznie). Dlatego często w pokoju dzieci stosuje się tapety o różnych wzorach. Wśród producentów tapet widać wręcz wyścig o najlepszy wzór dla dzieci. Warto też pamiętać, że w pokoju dziecięcym zwłaszcza w pierwszych latach życia dużo czasu będą spędzać także rodzice dziecka, co się z tym wiąże, estetyka pokoju również im powinna odpowiadać.
kolor+
Przy projektowaniu pokoju dla starszego dziecka mamy ułatwioną sprawę w kwestii doboru barw i motywów, ponieważ możemy po prostu zapytać naszego podopiecznego co lubi. Kucyki, samoloty, barbie, pokemony, czarny, biały, żółty, zielony? Warto jednak przestrzec przed zbyt dosłownym traktowanie niektórych życzeń. Wielka fototapeta z jednorożcem może być zachwycająca dla małej księżniczki, ale musi być dobrze skomponowana z resztą pokoju, by nie była zbyt przytłaczająca i rozpraszająca.
Jeśli chodzi o kolory, to każdy trochę inaczej na nie reaguje, ale zazwyczaj działa na nas psychologia koloru. Na ten temat więcej powiemy w przyszłych artykułach, tutaj jednak skupimy się na psychologii koloru w pokoju dziecka.
Kolor przykłady
Kolor jasnozielony – uspokaja i powoduje uczucie bezpieczeństwa. Należy jednak uważać, ponieważ używany w nadmiarze powoduje senność i zmęczenie, czasem nawet rozdrażnienie.
Kolor niebieski – koi nerwy, wspiera rozwój komunikacji, jest stosowany w terapii lęków. Jednak nie wolno przesadzić. Jeśli jest go za dużo, może powodować niedbalstwo, znudzenie oraz lenistwo.
Kolor biały – tak jak poprzednie kolory uspokaja i łagodzi. Dodatkowym plusem jest to, że bardzo dobrze podkreśla czyste, intensywne kolory. Poza tym bieli nie można „przedawkować” – nigdy nie będzie jej na tyle dużo, by była męcząca.
Kolor żółty – wzmacnia system nerwowy, pobudza intelekt oraz nastraja życzliwie. Sprzyja koncentracji. Odcienie żółtego – cytrynowe i kremowe – dodają energii, ale też przyciągają owady (odstrasza je niebieski), co może być męczące zwłaszcza w ciepłe letnie wieczory. Minusem jest to że żółty wzmacnia złość, kłótliwość, niepokój, a w nadmiarze jest męczący.
Kolor jasnoróżowy – tak lubiany przez małe księżniczki – nastraja optymistycznie. To kolor ciepła, serdeczności, troski i współczucia. Oznacza delikatność i łagodność. Ale uwaga! Róż to także snobizm i arogancja, izolowanie się, brak poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości, należy uważać by nie przesadzić z jego ilością i charakterem.
Kolor czerwony – pobudza, dlatego nie jest polecany w nadmiarze do pokoi dziecięcych.
Kolor-
Oddziaływaniu i zbyt dużej ilości każdej barwy można przeciwdziałać, wprowadzając akcenty w kolorze dopełniającym, na przykład do zielonego – różowe i czerwone. Więcej o kolorach dopełniających i teorii barw znajdziesz w naszym artykule poświęconym tej tematyce.
Poza kolorem ważne jest także oświetlenie, koniecznie światłem słonecznym. Światło sztuczne natomiast musi być tak dopasowane, by pomagać w nocnej pielęgnacji naszej pociechy. Zarówno światło naturalne, jak i sztuczne, nie może oślepiać dziecka silnym bezpośrednim światłem, byłoby to nieprzyjemne, a może nawet szkodliwe dla oczu maleństwa. Warto również pomyśleć o dodatkowym oświetleniu w pokoju, które pozwoli rodzicom swobodnie czuwać nad dzieckiem, gdy ono śpi. Dla komfortu rodzica może to być lampka stojąca, oświetlająca delikatnie pokój, ale nie świecąca na łóżeczko. Pozwoli to bez budzenia dziecka znaleźć coś w pokoju czy po prostu swobodnie się po nim poruszać. Często również takie oświetlenie jest przydatne, gdy podczas opieki lubimy urozmaicić sobie czas dobrą książką.
Skarbiec
W pokoju dziecka ważne jest również miejsce do przechowywania – szafki, półki, skrzynie. Na początku będą znajdować się tam głównie pieluszki i „sprzęt pielęgnacyjny” jednak z czasem zacznie przybywać zabawek. Jeśli nie chcemy, by pewnego dnia po otwarciu pokoju, spadła na nas lawina lalek, misiów i klocków. Warto zawczasu przewidzieć na nie stosowne miejsce w szafkach.
Rozwój
Należy zawsze pamiętać, że nasza pociecha rośnie i będzie rosła. Temat zaprojektowania pokoju, który rośnie z dzieckiem, jest niezwykle popularny i aktualny, a jednocześnie trudny i nie do końca wyczerpany, jednak trzeba mieć tą świadomość , że pokój dziecka szybko stanie się pokojem młodego człowieka, i że wybrana przez nas fototapeta w jednorożce zostanie zastąpiona plakatami znanych zespołów. Pokój dziecięcy znacznie szybciej będzie wymagał kolejnego liftingu niż np. gabinet czy sypialnia rodziców.
Powodzenia
Życzymy powodzenia w urządzaniu pokoju swoich pociech, polecamy również przejrzeć nasze projekty pokoi dziecięcych, może któryś się z nich przypadnie Państwu do gustu i będzie dla Was jak najlepszy pokój dla dziecka ;).